Etkinliklerimiz

 

21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ ETKİNLİĞİ

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık  Günü nedeniyle Botaş Anadolu yakası yerleşkesi konferans salonunda Down Sendromlu aileleri ve botaş kurum çalışanları ile   bir araya geldik. "Down Sendromu Nedir ve Özel Eğitimde Down Sendromu " konulu seminer, Kurumumuz Eğitim personellerinden Uzman  Psikolog Bayram OFLUS ve Uzman Psikolog Şerif Ahmet EĞE tarafından sunum yapıldı.

Seminerde söz alan  Uzman  Psikolog Bayram OFLUS '' Dünya Sağlık Örgütüne göre, ülke nüfusumuzun yaklaşık ,%29’unu, yani ülkenin onda birinden fazlasını, yaklaşık 8.5 milyonunu özel gereksinim ihtiyacı olan bireyler oluşturmaktadır. Ülkemizde bir ailenin ortalama anne, baba ve iki çocuktan oluştuğunu düşünürsek kaba bir hesap ile ülkemizde yaklaşık 34 milyon kişiyi doğrudan etkileyen bir durum söz konusudur''

Bugün etkinlik konusu olan down sendromu ile ilişkili verilere baktığımız zaman, her yıl yaklaşık 3 bin down sendromlu bebek dünyaya geliyor ve toplumların sağlıklı ve başarılı nesiller ile kendini ikame etmesinin; bireylerin sağlıklı, bağımsız ve üretken insanlar olarak toplum içinde ve toplumla birlikte hareket etmesine bağlıdır.  "Bunun için de özel gereksinimli bireyler ve aileler hakkında farkındalık ve olumlu tutum geliştirme çalışmaları toplumsal kaynaştırma içinde önemli yer tutmaktadır. İşte bugün de bu farkındalık ve olumlu tutum geliştirme çabalarından biri için burada bulunmaktayız. BOTAŞ ve Özel Aydos Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezinin  ortaklaşa düzenlediği bu etkinlik ile amaç; down sendromlu bireylerimizi ve ailelerini daha iyi tanımak ve anlamaktır. 21 Mart günü, down sendromlu insanlarda 21. kromozomun üç tane olduğunu gösteren bir anlayışla ortaya çıktı. Bugünün, down sendromlu bireylerle toplumsal bilinç yaratmak açısından önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda down sendromlu bireylere yönelik bakış açısını değiştirmek ve yaşamın her alanına entegre etmek için gerek kurumlara gerek bireylere büyük görevler düşmektedir. Her şeyden önce down sendromlu bireylere karşı geliştirilen ön yargı ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve onların sosyal yaşamda diğer insanlarla beraber izole edilmeden yaşamlarını sürdürme yükümlülüğümüz var. 'Dünya Down Sendromu Günü', bu farkındalığı oluşturma   bakımından büyük önem taşımaktadır.Dedi.

Daha sonra söz alan Uzman Psikolog Şerif Ahmet EĞE ''Farklılığı olan bir çocuğun fark edilmesi ve gelişiminin yaşıtları seviyesine çıkması için özel eğitimin çok önemli olduğunu özellikle Down Sendromlu çocukların küçük yaştan itibaren fizyoterapi,duyu bütünleme ,dil konuşma terapisi,ve olmazsa olmaz diyebileceğimiz özel eğitimle desteklenmesi gerekmektedir.Dedi.Daha sonra ise özel eğitimdeki verilen eğitim uygulamalarını anlatan Uzman Psikolog Şerif Ahmet EĞE konuşmasına dinleyicilere teşekkür ederek dinleyicilerden gelen soruları cevaplandırdı.

Yapılan seminer sonucunda down sendromlu çocukların ve ailelerinin  yalnız olmadıkları bu önemli günde eğitim uzmanlarımız tarafından down sendromlu aileler  ve toplumun   diğer bireylerinin bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır.

 

 

Özel Aydos Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

                                                                                             Müdürlüğü